سند تحول بنيادين آموزش و پرورش روي ميز نمايندگان مجلس

بررسي سند تحول بنيادين آموزش و پرورش يكي از 4 دستور مهم روز چهارم تیرماه بهارستاني‌ها بود 

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، حاجي بابايي وزير آموزش و پرورش در اظهاراتي از روند تدوين و تصويب اين سند سخن گفت و افزود: سند تحول بنيادين آموزش و پرورش پشتوانه مباني فلسفه تعليم و تعلم را همراه خود دارد، لذا به جرأت مي‌توان گفت يكي از قدرتمندترين كارهاي تحقيقاتي كشور در قالب اين سند انجام شده است.

 

لزوم تحولات بنيادين در آموزش و پرورش از مواردي است كه وزير آموزش و پرورش به آن اشاره كرد و اظهار داشت:‌ تحول بنيادين در اين وزارتخانه بايد انجام شود، سعي داشتيم سند را از مهرماه سال 90 در همه زمينه‌ها به اجرا گذاريم، اما برخي دوستان خواستار پختگي بيشتر و دقيق‌تر شدن اقدامات شدند به همين دليل يك سال ديگر نيز كار مي‌كنيم و از مهرماه 91 اين سند را به اجرا مي‌گذاريم.

حاجي بابايي از 290 اقدام براي تحول بنيادين در آموزش و پرورش خبر داد كه رييس كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس آن را يك اقدام خوب توصيف كرد و گفت بسياري از اين طرح‌ها و اقدامات معطوف به آينده است.

 

در جريان بررسي سند تحول بنيادين آموزش و پرورش ، حجت الاسلام ابوترابي نايب رييس مجلس خواستار ارتقاي شان معلمان و افزايش زمينه فعاليت مدارس غيردولتي شد و گفت: ارتقاي سطح علمي و اخلاقي دغدغه مهم مجلس است كه بايد به عنوان خروجي آموزش و پرورش ملموس باشد.

 

ارتقاي سطح علمي و فناوري معلمان مولفه مهمي براي آماده كردن دانش‌آموزان براي ورود در اجتماع است، حجت الاسلام ابوترابي بر اين موضوع تاكيد دارد و معتقد است كه مطمئنا در اين بين داشتن بالاترين سطح علمي، اخلاقي و رشد سياسي امري مهم به شمار مي‌آيد.

 

وزير آموزش و پرورش در جلسه امروز همچنين با تشريح سند تحول بنيادين در آموزش و پرورش در مجلس شوراي اسلامي گفت: كاري كه امروز معلم انجام مي‌دهد فقط رفت و آمد است، 900 هزار معلم در كشور داريم كه 60 درصد آنها خانم هستند و 73 درصد معلمان شهر تهران نيز خانم هستند، 12 ميليون دانش‌آموز مشمول سند تحول بنيادين هستند و كوچك‌ترين تحولي در آن، دل خانواده‌ها متزلزل مي‌كند، از اين رو كمك كنيد تا آبروي نظام در اين زمينه حفظ شود.

 

احمد بخشايشي نماينده مردم اردستان نيز دراين جلسه با بيان اين‌كه بايد معلمان تكريم شوند، اظهار داشت كه اگر وزارت آموزش و پرورش معلمان را تكريم نكند چه نهادي وظيفه اين كار را داشته باشد، معلمان عزيزان جامعه هستند.

 

حجت الاسلام رسايي نيز مهمترين محور سند تحول بنيادين آموزش و پرورش را كتب درسي دانست و گفت: اكنون زماني است كه بچه‌ها قبل از ورود به مدرسه و تحصيل در كلاس اول ابتدايي، نحوه بازي كردن با بازي‌هاي رايانه‌اي و حتي موبايل را بلد هستند اما متاسفانه در سند تحول بنيادين آموزش و پرورش برنامه‌اي براي آموزش آنها در اين خصوص پيش‌بيني نشده است.

 

براساس اين گزارش، حاجي‌بابايي در بخش ديگري از سخنان خود درخصوص دغدغه‌هاي مديران برخي مدارس در خصوص تشكيل كلاس ششم ابتدايي، گفت: برخي مدارس به دليل كمبود كلاس و جا، دغدغه دارند كه چگونه كلاس ششم ابتدايي را داير كنند كه به آنها اعلام شده اگر جا دارند اين كلاس در نوبت صبح و اگر جا ندارند در نوبت بعدازظهر برگزار كنند.

 

اما افضلي فر نماينده اردبيل با اشاره به فصل شش اين سند خاطرنشان كرد كه در اين فصل آمده استقرار مديريت اثربخش، كارآمد و پاسخگو يكي از بخش‌هاي اجراي اين سند است اما شاهد هستيم كه در بعضي از رده‌هاي مديريتي پاسخگويي وجود ندارد و در پي بعضي از عزل و نصب‌ها نيز هيچ پاسخي قانع‌كننده‌اي وجود ندارد.

 

زاهدي نيز كه در جريان بررسي سند تحول بنيادين آموزش و پرورش سخن مي‌گفت‌؛ اين سند را يك سند بالادستي و سياست‌گذاري كلان دانست و اظهار كرد: تمامي مراحل اجرايي از جمله تعيين سن تعليم و تربيت، تبديل راهنمايي به متوسط اول و … نياز به طي روند قانوني است.

 

رييس كميسيون آموزش و پرورش با انتقاد از عدم توجه به سياست‌هايي كه در اين سند ذكر شده گفت: بايد پيش از اجرا بررسي شود كه آيا گام‌هاي ضروري براي اجرايي شدن برداشته شده است يا خير.

 

بخشايشي نماينده اردستان از اين كه چرا بيمه طلايي بازنشستگان احيا نشده انتقاد كرد و گفت: بازنشستگان آموزش و پرورش فقيرند و بايد به داد آنها برسيد.

 

اين در حالي است كه حاجي بابايي در اين زمينه معتقد است بيمه بازنشستگان از نظر قانوني زير نظر وزارت كار، تعاون و تامين اجتماعي است، ‌اگر ما اقدامي انجام داده‌ايم داوطلبانه بوده ولي به دليل به وجود آمدن مشكلات حقوقي اين موضوع در دست بررسي بيشتري است، اگر با وزارت كار، تعاون و تامين اجتماعي توافق كنيم و آنان اجازه دهند آمادگي بيمه كردن بازنشستگان را داريم.

 

وزير آموزش و پرورش با اشاره به تغيير در ساختار آموزش و پرورش گفت: ساختار آموزش و پرورش بايد اصلاح شود، به همين منظور ستاد آموزش و پرورش كه چهار هزار و 700 پست سازماني داشت را به سه هزار و 700 پست كاهش داديم و 27 هزار پرسنل ستادي را به 23 هزار نفر كاهش داديم تا اين نيروها به مدارس بروند.

 

نماينده اردبيل در اين بررسي اظهار كرد كه بايد براي عملياتي شدن سند تحول آموزش و پرورش در مدارس خصوصي نيز ضمانت اجرايي‌ اين سند ديده شود چرا كه بخش زيادي از مدارس را در كشور مدارس خصوصي تشكيل مي‌دهند.

 

همچنين نماينده بستان‌آباد معتقد است كه افزوده شدن پايه ششم به مقطع ابتدايي نگراني عدم كارايي را مي‌تواند تقويت كند.

در پايان اين جلسه پس از اظهارات نمايندگان در جريان بررسي سند تحول بنيادين آموزش و پرورش ، نمايندگان اصرار داشتند كه وزير بايد توضيحات بيش‌تري را ارائه كند اما نايب رييس مجلس شوراي اسلامي اعلام كرد كه كميسيون آموزش و تحقيقات جلسه‌اي مفصلي با حضور وزير آموزش و پرورش و نمايندگان خواهد داشت و در جلسه‌اي ديگر قبل از شروع جلسه و يا در كميسيون تلفيق مباحث باقيمانده نمايندگان مطرح مي‌شود.

تربيت نيروي انساني در آموزش و پرورش عمق ندارد/ چرا معلمان دنبال شغل دوم مي‌روند؟

ماينده مردم اردستان در مجلس با بيان اينكه تقويت نيروي انساني در آموزش و پرورش داراي عمق نيست، گفت: از آنجا كه آموزش دانشجويان در دانشگاه‌ها عمق خاصي ندارد به تبع آن، تقويت نيروي انساني در نهادهاي مختلف همچون آموزش و پرورش عميق نيست.

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، احمد بخشايشي در جريان بررسي سند تحول بنيادين وزارت آموزش و پرورش با حضور حاجي بابايي در صحن علني امروز مجلس، با تاكيد بر اينكه بايد معلمان تكريم شوند، گفت: اگر وزارت آموزش و پرورش معلمان را تكريم نكند چه نهادي وظيفه اين كار را داشته باشد، معلمان عزيزان جامعه هستند.

وي خطاب به وزير آموزش و پرورش گفت: در حاليكه طبق اصل 44 قانون اساسي و سند بنيادين وزارت آموزش و پرورش، بايد آموزش و پرورش كوچك شود، اما در ساختار جديد اين وزارتخانه مجتمع‌هايي ايجاد كرده كه تنها به بزرگتر شدن اين نهاد كمك مي‌كند.

بخشايشي با اشاره به اظهارنظر وزير آموزش و پرورش در مورد وجود پنج هزار مدرسه قرآني در كشور گفت: آقاي وزير، اطلاعات غلط به شما مي‌دهند و تمامي اسامي اين مدارس صوري هستند. شما پنج هزار معلم قرآني استخدام كرديد كه همه‌شان زيرميزي بوده و نظارت كافي بر مدارس قرآني وجود ندارد. به داد معلمان برسيد.

نماينده مردم اردستان با طرح اين پرسش كه چرا بيمه طلايي بازنشستگان آموزش و پرورش احيا نمي‌شود،‌گفت: بازنشستگان آموزش و پرورش فقيرند و بايد به داد آنها برسيد.

وي با تقسيم نهادهاي حاكميتي جهان به سه نهاد اول، دوم و سوم، گفت: در جهان اول و پيشرفته تصميمات آرام آرام گرفته مي‌شود اما در جهان سوم تصميمات شتابان و سريع همچون آموزش و پرورش ما اتخاذ مي‌شود كه يك شبه بسته‌اي را تنظيم و فرداي آن تحت عنوان سند تحول بنيادين ارائه مي‌كند.

بخشايشي با اشاره به فصل سوم سند تحويل بنيادين آموزش و پرورش گفت: طبق اين فصل،‌بايد تحصيل دانش‌آموزان در چهار دوره سه ساله به اتمام برسد كه شما اين موضوع را در قالب طرح 3ـ 3ـ 6 پياده كرديد. اين اولين انحراف از اين سند است.

وي همچنين اين پرسش را مطرح كرد كه چرا معلمان دنبال شغل دوم مي‌روند؟

وزیر آموزش و پرورش:هرسال كتب درسي 2 دوره دستخوش تغييرات مي‌شوند

وزير آموزش و پرورش سند تحول بنيادين را قانون اساسي در نظام آموزشي معرفي كرد.

به گزارش خبرنگار «آموزش و پرورش» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) در همدان، حميدرضا حاجي بابايي در كارگاه آموزشي هفت هزار نفري تحول بنيادين آموزش و پرورش استان همدان عنوان كرد: سند تحول بنيادين، قانون اساسي در نظام آموزش و پرورش كشور است كه بنابر تاكيدات مقام معظم رهبري بندبند آن بايد اجرايي شود.

وي اظهار كرد: هنگامی در مجموعه آموزش و پرورش پيشرفت حاصل مي‌شود كه بندبند اين سند اجرايي شود و تحول عظيمي در اين حوزه صورت گيرد.

وي بيان كرد: از سال68 براي تحول بنيادين در نظام آموزش و پرورش به صورت جسته و گريخته اقداماتي نيز انجام شد و از سال 72 برخي اقدامات اجرايي شد كه در آينده برخي تحولات اصلاح شد.

حاجي بابايي خاطرنشان كرد: اجرايي كردن اين سند از امسال ضرورت يافته و بيش از 500 محقق، پژوهشگر و اهل نظر از حوزه و دانشگاه براي بررسي سند وارد عمل شدند.

وي در ادامه افزود: 70 پروژه پژوهشي در راستاي اجرايي كردن سند تحول بنيادين انجام پذيرفته و در شوراي عالي انقلاب فرهنگي در رابطه با اين سند مطالعاتی انجام شده است.

وزير آموزش و پرورش اذعان كرد: نقشه علمي جزو مهمترين اسناد كشور است كه در 13 جلسه در شوراي عالي عالي انقلاب فرهنگي بررسي شد، چرا كه نظام تعليم و تربيت يكي از مقوله‌هاي مهم در كشور است.

حاجي بابايي يادآورشد: مجموعه آموزش و پرورش از زمان آغاز به كار تا كنون داراي سند تحول بنيادين نبوده و امروز براي اولين بار آموزش و پرورش داراي قانون اساسي شده است.

وي اضافه كرد: امسال سالي استثنايي براي آموزش و پرورش است كه بايد ريل گذاري انجام شود و كار با قدرت و توان كامل شروع شود، معلمان، مديران، مسوولان و مردم در اجراي اين سند سهيم هستند.

وزير آموزش و پرورش خاطرنشان كرد: فرهنگيان جزييات سند تحول را در يك مجموعه كوچك در اختيار خواهند گرفت كه اين كتاب پشتوانه صدها كتاب است، بنابراين نقشه راه در اختيار فرهنگيان قرار خواهد گرفت.

حاجي‌بابايي اذعان كرد: معلم، كتاب، ساعت تدريس و ساير موضوعات در سند تحول نيز تعريف شده است.

وي خاطرنشان كرد: در برخي حوزه‌ها نياز به 100 درصد تغييرات وجود دارد و در برخي موضوعات ديگر بازنگري و تغييرات انجام مي‌گيرد تا به اين ترتيب شاهد پيشرفت جامعه باشيم.

حاجي‌بابايي به تغيير محتواي كتب درسي نيز اشاره و بيان كرد: تمامي كتب درسي از دوره اول ابتدايي تا پايان دوره متوسطه نيز دستخوش تحول بنيادين مي‌شود.

وي تصريح كرد: كتب درسي دوره دوم و ششم ابتدايي كامل متحول شده و دانش آموزان اين دو دوره از مهرماه با كتاب جديد ادامه تحصيل مي‌دهند.

وي يادآورشد: كتب درسي دوره اول ابتدايي در سال گذشته متحول شد و هر سال كتب درسي دو دوره نيز دستخوش تغييرات مي‌شوند، بنابراين تا پنج سال آينده تمام كتاب‌هاي درسي تغيير مي‌كنند.

حاجي بابايي تاكيد كرد: كتاب خوب كتابي است كه دانش آموز بتواند به آن عمل كند و تفكر محور پرورش يابد.

وي اذعان كرد: نگاه امروز آموزش و پرورش نگاه حفظ محوري نيست، بلكه نگاه آن تفكر محور، انديشه محور و خلاقيت و نوآوري است كه با اين روند مسير پيشرفت جامعه سرعت مي‌گيرد.

وزير آموزش و پرورش ادامه داد: حجم كتابها بايد تعديل يابد تا دانش آموزان درسهاي مورد نظر را به صورت كارگاهي يادبگيرند و بتوانند از اطلاعات خود تا پايان عمر استفاده كنند، در حالي كه با نگاه حفظ محوري ماندگاري اطلاعات در ذهن دانش آموزان كوتاه مدت است.

حاجي‌بابايي اظها كرد: در سند تحول بنيادين آموزش و پرورش 171 اقدام ملي تعريف شده كه هر يك از اين اقدامات شامل چندين اقدام است.

وي معلم را محور همه تحولات و اجراي سند معرفي كرد و گفت: معلم در صفحه به صفحه اين سند در محوريت و اصل موضوع قرار دارد و بايد به جايگاه معلمان ارج بنهيم.

وي افزود: با اجرايي كردن اين سند، جمهوري اسلامي ايران در سال 1404 رتبه اول توليد علم را در منطقه به خود اختصاص مي‌دهد.

حاجي‌بابايي جايگاه معلمان را بسيار بالا دانست و افزود: در سند تحول بنيادين معلم كارمند نيست، چرا كه در نقشه جامع علمي كشور معلمان، پژوهشگران،‌ استادان و نوآوران در يك رديف تعريف شده‌اند.

وي تاكيد كرد: آموزش و پرورش مهمترين نهاد فرهنگي كشور است كه مولد سرمايه اجتماعي است.

به گزارش ايسنا، وزير آموزش و پرورش اضافه كرد: راه پيشرفت براي كشورر زماني هموار خواهد شد كه كشور داراي نيروي انساني مولد و داراي تفكر باشد و اين امر نيازمند نظام آموزشي قوي است.

حاجي‌بابايي اظهار كرد: در گذشته تنها وجود نيروي انساني و منابع نشانه توسعه بود، اما نگاه‌ها تغيير كرده، بنابراين استاني توسعه يافته است كه نيروي مولد انساني داشته باشد، بنابراين دانش آموزان بايد تفكر،‌ انديشه و خلاق محور پرورش يابند.

وي به تعطيلي پنج شنبه‌ها نيز اشاره و بيان كرد: معلمان بايد مانند استادان خدمت كنند.

حاجي‌بابايي بيان كرد: برخي معلمان با تعطيلي روزهاي پنج شنبه دغدغه اضافه كاري داشته و تمايل دارند روزهاي پنج شنبه براي گرفتن اضافه كاري به تدريس بپردازند تا با اضافه كاري زندگي خود را اداره كنند، در حالي كه در سند تحول ما به دنبال آن هستيم كه معلم با حقوق خود زندگي خود را اداره كند.

وي اظهار كرد: بايد به بيانات و تاكيدات مقام معظم رهبري عمل كنيم، بنابراين همه وظيفه دارند در اجرايي كردن سند تحول بنيادين در آموزش و پرورش كمك كنند.

حاجي بابايي يادآورشد: در مجموعه آموزش و پرورش نزديك به 920 هزار نفر معلم داريم كه 570 هزار نفر از اين تعداد را خانمها تشكيل مي‌دهند.

وي به دانشگاه ويژه فرهنگيان اشاره و بيان كرد: امسال 25 هزار نفر در دانشگاه فرهنگيان از طريق آزمون سراسري مشغول به تحصيل خواهند شد و اين دانشگاه تا مدارك دكترا دانشجو مي‌پذيرد.

وي تصريح كرد: اين دانشگاه ويژه فرهنگيان بوده و هيچ شخصي به غير از قشر فرهنگي اجازه ثبت نام در اين دانشگاه را ندارد.

حاجي‌بابايي در پايان گفت: دوره‌هاي آموزشي براي معلمان گذاشته شده كه مولفان در اين دوره‌ها تمامي محتواهاي كتب درسي را به معلمان آموزش مي‌دهند.