سوال از شما جواب از ما

در اینجا برخی از سوالات عمومی شما دانش آموزان که قابل استفاده برای سایر دوستانتان هست و مشاوره و راهنمایی انجام شده در سالهای قبل را می آوریم . سوالات خود را با فرم زیر برای ما ارسال فرمایید و جواب خود را در همین صفحه دریافت کنید:

 

كنكور نامراد

من امسال در كنكور سراسري85 شركت كردم ورتبه ام 28000شد من تو انتخاب رشته حتي غير انتفاعي هم زدم ولي جایی قبول نشدم و دوستم که رتبه اش 62000 بود، غيرانتفاعي قبول شده اين انصافه كه من امسال توي خونه بمونم و دوستم بره دانشگاه بخدا حسود نيستم ولي امان از سهل انگاري مسئولين.

سارا – خوی

حالا چرا اینقدر عصبانی شده‌اید، دنیا که به آخر نرسیده است. البته که انصاف نیست  شما در خانه بمانید.

شما می‌توانید سال دیگر با تلاش مضاعف رتبه ای بیاورید که در بهترین رشته های دانشگاه‌ های سراسری قبول شوید. با یکبار شکست که انسان نباید ناامید شود. ضمناً ممکن است که شما رشته‌هایی انتخاب کرده باشید که رتبه شما برای قبولی در آن رشته کافی نباشد و دوست شما رتبه های پایین تری انتخاب کرده باشد.

اما قبول شدن با رتبه های 60000 و 70000 در دانشگاه های غیر انتفاعی نشان دهنده این است که این دانشگاه‌ها کمتر به معلومات و توان دانشجویان خود توجه دارند و هر کس توان پرداخت شهریه داشته باشد می‌تواند از آنجا مدرک بگیرد.

  موفق باشید

كنكور علمی كاربردی

- با سلام و خسته نباشيد مي‌خواستم بدانم كه آيا به غير از كنكور علمي كاربردي مي‌توانم كنكور هاي ديگر را هم براي ورود به دانشگاه امتحان بدهم يا خير شرايط انتخاب رشته چگونه است؟ با تشكر

حسن محمدی – تهران

- به پاسخی كه به خانم مير شجا داده شده است توجه فرماييد.

5 آذر

ادامه تحصيل رشته‌های كاردانش و فنی حرفه ای

- ميخواهم درمورد شرايط شركت درآزمون سراسري كاردانش كمكم كنيد واطلاعاتي به من بدهيد درضمن در مورد كارداني پيوسته برايم توضيح دهيد. از كمك شما ممنونم

 شيرين مير شجا – تهران

- قبلاً نيز به سؤالات مشابه سؤال شما پاسخ داده شده است. سری به صفحات ديگر بزنيد بد نيست.

فارغ التحصيلان كاردانش و هنرستان در صورتی كه بخواهند در كنكور سراسری شركت كنند بايد گواهينامه پايان دوره پيش دانشگاهي نظام جديد آموزش متوسطه را اخذ نمايد و يا موفق به اخذ مدرك كاردانی پيوسته آموزشكده های فنی  و حرفه ایشده باشد.

بنابراين شما با ديپلم كار دانش، براي ادامه تحصيل فقط می توانيد در مقطع كاردانیآموزشكده های فنی و حرفه ای يا دانشگاه جامع علمی– كاربردی ثبت نام كنيد. و پس از اخذ مدرك كاردانی در كنكور سراسری شركت كنيد. و با اينكه پس از گرفتن ديپلم درس‌های اختصاصی يكی از رشته های نظری را امتحان داده و وارد پيش دانشگاهی شويد و پس از گرفتن مدرك پيش دانشگاهی در كنكور سراسری شركت كنيد.

دفترچه آزمون كاردانی پيوسته معمولاً در ارديبهشت ماه پخش می‌شود. ضمناً در آزمون كاردانی دوره فنی  و حرفه ای رشته انتخابی بايد متناسب با رشته تحصيلی‌تانباشد و نمي توانيد در رشته های ديگر شركت كنيد.

4 آذر1383

انتخاب رشته علمی كاربردی

طريقه انتخاب رشته در آزمون علمي كاربردی

سپيده حقيقتی- بروجن

شما می توانيد در يك گروه آموزشی 10 كد رشته را بر اساس علاقه انتخاب كنيد.

2 آذر1383

شركت هم زمان در گروه رياضی و زبان

با سلام من ديپلم نظام قديم هستم بهتر است در ترمي واحدي شركت كنم يا سالي واحدي و آيا ميتوانم در كنكور سراسري و دانشگاه آزاد هم رياضي را شركت كنم هم زبان تخصصي را و اينكه من معدل كل نظام قديمم 11.68 است آيا مانعي براي شركت در كنكور نيست با تشكر

روح الله فضلعلی – تهران

شركت در آزمون سراسری بستگی به آمادگی شما دارد، اگر در نظام سالی واحدی آمادگی بيشتری داريد بهتر است در اين نظام در كنكور شركت كنيد. و گر نه در نظام ترمی واحدی شركت كنيد. گرچه بيشتر درسها در هر دو نظام يكی است.

شركت در هر دو گروه آموزشی رياضی و زبان در كنكور سراسری مجاز است و شما می توانيد. همزمان در هر دو گروه آزمايشی شركت كنيد.

برای شركت در كنكور شرط معدل وجود ندارد و شما با هر معدلی می توانيد در كنكور شركت كنيد.

30‌ آبان83

روش خواندن  

در مورد روش خواندن براي کنکور و روش برنامه ريزي

فاطمه حيدری – قزوين

- در اين زمينه قبلاًٌ مطالبی تحت عنوان‌های: علت عدم موفقيت و مطالعه برای كنكور، در همين صفحه آمده است. توصيه می شود با مطالعه و بكار بستن آنها روش درس خواندن خود را كارآمد كنيد.

علاوه بر‌اينها برای بهبود روش مطالعه، گزيده‌های سودمندی را از كتاب‌های معتبر علمی كه در اين زمينه نوشته شده است فراهم كرده ايم كه تصميم داريم به تدريج آنها در اختيار دانش آموزان قرار دهيم. اينك در پاسخ به سؤال شما تعدادی از آنها در اينجا آورده می‌شود. ضمناً اگر مشكلات خود را در هنگام مطالعه برای ما بنويسيد، بهتر می توانيم شما را راهنمايی كنيم.

روش كتاب خواندن

يكی از عادت‌هايی كه در مدرسه كسب می‌شود و بعد ها بايد اصلاح شود اين است كه از فصل اول كتاب تا پايان كتاب همه جزئيات با دقت خوانده می‌شود. ولی كتاب‌های گوناگون را بايد با روش‌های گوناگون خواند. تفاوت ميان كتاب‌هايی كه بايد از آغاز تا پايان خواند (مانند رمان) و كتاب‌های مرجع (مانند فرهنگ لغت) بر همه آشكار است.
بايد توجه داشت كه با بسياری از كتاب‌ها (مانند كتاب‌های درسی) بايد مانند كتاب‌های مرجع برخورد كرد.

به عبارت ديگر برخی از مباحث كتاب بايد با تأمل و دقت و جندين بار مطالعه شود. بخش‌هايی از كتاب با يك بارمطالعه به خاطر سپرده می‌شود و چندان نيازی به تأمل و دقت ندارد. بهرحال درانتخاب نوع و تعداد دفعات خواندن يك مطلب درسی، اهميت آن مطلب و ميزان سختی و آسانی آن بايد در نظر گرفته شود.

روان‌شناسی مطالعه

چشم خوانی

يكی از عادت‌های خواندن كه در سالهای نخستين كسب شده‌اند و در سالهای بعد نياز به اصلاح دارند، بلند خوانی است كه در سال‌های اول ابتدايی به كودكان آموزش داده می‌شود. اين عادت‌ كه موجب تقويت بلند خوانی و زير لب خوانی می‌شود. به تدريج بايد به عادت چشم‌خوانی تبديل شود. زيرا زير لب خوانی از سرعت خواندن می‌كاهد و موجب خستگی عضلات صورت شده و خستگی عمومی را به دنبال دارد. علاوه بر اين زير لب‌خوانی سرعت خواندن را نيز كاهش می دهد.

البته تند خوانی را بايد از خواندن غير دقيق و كاهلانه تميز داد. و تند خوانی نبايد موجب باز ماندن از فهم مطلب شود.

روان‌شناسی مطالعه

رؤيايی شدن

يكی از موانع بسيار متداول يادگيری، رؤيائی شدن يا در خود فرو رفتن است. در اين حالت، فراگير ناگهان از مدار ارتباط كلاس يا درس خارج می‌شود و در حالت رؤيائی در خود فرو می‌رود. و علی رغم حضور فيزيكی از محيط درس دور می‌شود. عدم جذابيت موضوع درس عامل اصلی در خود فرو رفتن فراگير است.

تلاش كنيد به تدريج با موضوع درس انس بگيريد و به آن علاقه و رغبت پيدا كنيد تا مطالعه برايتان لذت بخش شود.

مهارتهای آموزشی

كاهش اضطراب

نحوه ي درس خواندن و کاهش اضطراب 

سيد عمار مشعشعيان- اهواز

- اضطراب ناشی از ترس است. انسان وقتی می ترسد دچار اضطراب می شود. ترس‌شكل‌های گوناگونی دارد كه يكی از آنها ترس از عدم موفقيت است. و منشأ آن احساس ناتوانی در موفقيت است. و بهترين راه فايق شدن بر آن، مطالعه جدی و ايجاد اعتماد به نفس در خود است. 

علاوه بر اين ميزان اضطراب، به درجه اهميت موضوع بستگی دارد. هر اندازه موضوعی براي شما اهميت بيشتری داشته باشد، اضطراب ناشی از آن نيز بيشتر است. و ممكن است ميزان اضطراب به حدی برسد كه قدرت تفكر را از انسان سلب كند. بنا براين بايد تلاش كنيد از اهميت يافتن بيش از حد يك موضوع در ذهن خود جلوگيری كنيد. و در برابر آن خونسرد باشيد. زيرا خونسردی از عوامل مؤثر در كاهش اضطراب است.

25 آبان

لزوم مدرك پيش دانشگاهی برای كنكور هنر

با سلام وخسته نباشيد. من فارق التحصيل کارداني پيوسته رشته کامپيوتر دانشگاه آزاد هستم.شما قسمتي از سوال من را پاسخ داديد که براي شرکت درآزمون هنر (سراسري )بايد مدرک پيش دانشگاهي داشته باشم. سوال اول: آيا من ميتوانم با ديپلم هنرستان مدرک پيش دانشگاهي هنر شرکت کنم و ايا پيش دانشگاهي هنر با بقيه رشته ها مثل رياضي تجربي فرق دارد. سوال دوم:ايا من مي توانم با مدرک فوق ديپلم در کنکور هنر دانشگاه آزاد شرکت کنم و از خواندن پيش دانشگاهي مستثنا شوم. ممنون از اينکه به جواناني همچون من کمک مي کنيد.

مهدی محمودی – تهران

1- با ديپلم هنرستان می توانيد در هريك از رشته‌های پيش دانشگاهی ادامه تحصيل دهيد. البته بايد دروس اختصاصی آن رشته را امتحان دهيد. رشته هنر از نظر ادامه تحصيل در دانشگاه با رشته‌های ديگر فرقی ندارد. به عبارت ديگر فارغ التحصيلان پيش دانشگاهی بدون در نظر گرفتن نوع رشته پيش دانشگاهی می‌توانند  در آزمون ورودی هريك از پنج گروه آموزشی شركت كنند.

2- در پاسخ به سؤال دوم شما بند 4 شرايط شركت در آزمون دانشگاه آزاد آورده می شود:

فارغ التحصيلان دوره‌هار كاردانی پيوسته نظام جديد آموزش متوسطه چنانچه مشمول باشند، مجاز به شركت در رشته‌های متناسب با مدرك كاردانی خود بوده و چنانچه مشمول نباشند و يا تعهد خدمت نداشته باشند، مجاز به شركت در كليه رشته‌های دوره كارشناسی می باشند.

25 آبان

نوع مدرك برای رشته هنر

با عرض سلام و تشكر من داراي ديپلم رايانه فني و حرفه اي هستم و مي خواهم در كنكور علمي كاربردي در رشته فيلمسازي(عكاسي و فيلمبرداري) شركت كنم.اما در دفترچه آمده براي انتخاب برخي رشته هاي هنر بايد داراي مدرك هنرستان نظام قديم فني و كاردانش مرتبط بود.آيا من مي توانم اين رشته را انتخاب كنم.

پيمان فضعلی – تهران

همانگونه كه در دفترچه آمده است بايد مدرك اعلام شده را داشته باشيد.

امكان قبولی‌بدون كلاس

با سلام و خسته نباشيد . من امسال سال سومي هست که مي خواهم در كنكور شركت كنم. ولی هيچ چيز يادم نيست. آيا امكان قبوتی من بدون رفتن به کلاس، در دانشگاه سراسري يا ازاد هست ؟ اگر هست چگونه بخوانم که قبول بشوم کلي بفرماييد ممنون مي شم.

نورالدين.ت – تهران

با توجه به اينكه سه سال  ازكلاس و درس دور بوده‌ايد بهتر است كه در يكی از كلاس‌های عمومی‌ كنكور شركت كنيد. در اين صورت احتمال قبولی شما بالا می رود. اگر چه بدون كلاس هم با پشتكار و جديت اگر درس بخوانيد احتمال قبولی داريد.

در مورد چگونه خواندن قبلاً مطالبی در همين صفحه آمده است اميدواريم مورد توجه شما هم قرار گيرد

25 آبان

رشته‌های‌تجربی در آمون كاردانی

باسلام و خسته نباشيد مي خواستم بدونم رشته هاي موجود و مرتبط به رشته تجربي در دانشگاه علمي كاربردي چه چيزهايي است ؟

مرضيه اروجی – تهران

به دفتر جه آزمون علمی كاربردي توجه فرماييد. رشته های مرتبط با تحربي در انجا آمده است.

25 آبان

حذف كنكور

- رسانه ها اعلام كرده بودند كه كنكور كارداني پيوسته را حذف كرده اند. آيا صحت داره يا نه وچه شرايطي دارد.

م. ت – تهران

- رشته من برق صنعتي هستم و آقاي جاسبي اعلام كرده بود كه كنكور دانشگاه آزاد حذف شده است آيا اين موضوع صحت دارد يا نه و چه شرايطي دارد متشكرم.

مهران. ق – تهران

- مي خواستم خواهش كنم مرا در مورد دوره هاي بدون كنكور دانشگاه جامع علمي و كاربردي (پودماني) راهنمايي كنيد. سوالات من: 1- شروع دوره هاي جديد اين دوره ها از كي است و ما بايد به كجا رجوع كنيم؟ 2-مرا در زمينه نوع مدرك راهنمايي كنيد 3-اطلاعات جامع و كامل را در اين زمينه از شما خواستارم.

حامد بيكري

- بر اساس اعلام دانشگاه آزاد، از سال آينده اين دانشگاه در بعضی رشته های كاردانی، قرار است بدون كنكور دانشجو بپذيرد.

- در دوره های پودمانی ساير دانشگاه ها نيز دانشجوی بدون كنكور پذيرفته می‌شود كه چندی پيش نتايج آن اعلام شد.

- اولين دانشگاه مجازی کشور وابسته به دانشگاه علم وصنعت برای ترم بهمن ماه يک هزار دانشجودر سه رشته‌ مهندسي فناوری اطلاعات، مهندسی كامپيوتر (گرايش نرم‌افزار) و علوم كامپيوتر، بدون كنكور دانشجو پذيرفت. كه داشتن معدل كتبي پيش دانشگاهي بالاي 15 در رشته رياضي‌فيزيك، بالاي 16 در علوم تجربي و بالاي 17 در علوم انساني از شرايط پذيرش  اين دانشگاه بود. مدرك كارشناسی دانشگاه علم و صنعت به دانش آموختگان آن اعطا می شود.

21 آبان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>